Velká pěší pouť za Jesenicko 7. – 14. srpna

Maria Hilf – Poutní trasa, která vede Jesenickem, měří 160 km a prochází 14 zaniklými a pomalu znovuobjevovanými poutními místy slezského pohraničí. Zrála několik let. Poprvé se na ni poutníci pod vedením Petra Hirsche vydali v loňském roce. Za pár dní ji chtějí zopakovat. Na cestu se vydají z Maria Hilf u Zlatých Hor v neděli 7. srpna.  Do cíle k Vřesové studánce dorazí v sobotu 13. srpna. Máte chuť se ke čtyřicítce poutníků připojit? Organizátoři mají ještě pár volných míst.

„Trasa povede přes 14 významných poutních míst, podobně jako má křížová cesta zastavení. Iniciátorem celého projektu poutní cesty po ztracených místech Jesenicka je předseda Hnutí Brontosaurus Jeseník Tomáš Hradil,“ uvedl Petr Hirsch v pozvánce na svém webu a dodal, že k prošlapání trasy vedla dlouhá cesta.

„Myšlenka  vzniku této poutní trasy zrála několik let a předcházelo jí vydání dvou knih o zmizelých místech Jesenicka, kterou vydalo Hnutí Brontosaurus Jeseník. S autory publikací historičkou Michaelou Neubaeurovou a Pavlem Macháčkem spolupracoval Tomáš Hradil a Vít Slezák při návrhu trasy poutní cesty, které se ověřily v praxi při první organizované pouti. Kniha Zmizelé Jesenicko: Poutní místa byla vydána na podzim roku 2021,“ dodal Hirsch.

Na úspěšný první ročník jesenického putování nabízí Hnutí Brontosaurus Jeseníku nabídku dalšího společného putování. Pěší pouť se uskuteční od neděle 7. do neděle 14. srpna 2022 a účastníky čeká 160 km. (Sraz je možný už v sobotu 6. srpna ve Zlatých Horách. V neděli 14. srpna se už neputuje a ke to čas na rozjetí se do domovů.)

Přihlášku prosím nenechávejte na poslední chvíli. Hlaste se nejpozději do pondělí 1. srpna 2022, 12:00, vyplněním formuláře na tomto odkazu.

Rozpis celého putování (v závorce je číslo poutního zastavení – celkem 14):

Sobota 6. 8.

– pro poutníky ze vzdálených míst a koutů možnost srazu v Poutní kostel P. Marie Pomocné (Maria Hilf), kde je omezená možnost nocování (část venku v ambitech)

Neděle 7. 8.

Maria Hilf (1) – Muna – Mikulovice (22 km) – https://mapy.cz/s/fucupococo

8:30 zahájení poutní mší Poutní kostel P. Marie Pomocné (Maria Hilf)

Dalšími zastaveními na cestě: sv. Anna a Marta v Horním údolí (2), kaple sv. Anny u Edelštejnu (3), sv. Rochus (4) u Zlatých Hor, zaniklá kaplička sv. Antonína Paduánského v Rožmitále (5) u Zlatých Hor. V 18:00 bohoslužba slova u Smírčího kříže za Sudety (je věnován utrpení válečných zajatců II. světové války a odsunu Němců).

Nocleh – Skautská klubovna Muna u Mikulovic (lůžka bez lůžkovin, společné sociálky, zvýhodněná cena 110,- Kč včetně společné večeře). Večer, v případě zájmu povídání o Jesenicku.

Pondělí 8. 8.

Muna – Mikulovice – Vidnava (27 km) – https://mapy.cz/s/fesofujemu

Na trase Zaniklá kaple na Nízké hoře (6) u Supíkovic, Kaple ve Staré Červené Vodě (7), Latzelova kaple „nad studánkou“ (8). (Mše ve 12 hodin na některém z těchto míst)

Nocleh v městské ubytovně Vidnava. Lůžka, společné sociálky. Celou nám ji pronajímají, cena ubytování nám vychází na 200 až 300 Kč, podle počtu poutníků.

Úterý 9. 8.

Vidnava – kaple Sv. Antonína v Račím údolí (9) (22 km) – https://mapy.cz/s/fohosapesa

Bohoslužbu předpokládáme u sv. Antonína

Nocleh tábořišti Račí údolí. Polotrampské prostředí. Sociálky zajištěny v hlavní chatě areálu. Občerstvení / večeři lze zakoupit individuálně v chatě. Toto ubytování je díky daru majitelky pro poutníky zdarma.

Středa 10. 8.

Račí údolí – Travná (29 km) – https://mapy.cz/s/hucuzoreve

Na trase klášter Bílá Voda (10),  zaniklá osada Růženec, La Salete Travná (11)

Nocování v Travné na faře a v chatkách u fary, vlastní stany. Cena zatím nestanovena.

Čtvrtek 11. 8.

Travná – Žulová (23 km) – https://mapy.cz/s/babedofana

Na trase zaniklá osada Hraničky, Boží Hora u Žulové (12).

Nocleh penzionu v Žulové, garantováno 40 míst lůžkových, cena do 350 Kč.

Pátek 12. 8.

Žulová – Bělá pod Pradědem Mariin pramen (14) (30 km) – https://mapy.cz/s/lesoromama

Na trase Studniční vrch, kaple na Křížovém vrchu (13). Bohoslužba na Křížovém vrchu.

Nocování na místní faře a v tělocvičně. Předpokládáme příspěvek na náklady ubytování 50 – 100 Kč.

Sobota 13. 8.

Bělá p. Pradědem – Vřesová studánka (9,5 km) – https://mapy.cz/s/folosojata

Jedná se o celkem dramatické stoupání po trase někdejší nejtvrdší křížové cesty na vrchol centrálního hřebene Jeseníků, který je současně Slezsko – Moravskou hranicí, a zde nás ve 12 hodin čeká (bohoslužba na zakončení společného putování po zaniklých poutních místech Jesenicka.

Po skončení bohoslužby možnost dojít do Červenohorského sedla na bus (4 km) – https://mapy.cz/s/dosuvobeva.

Nebo se vrátit zpět do Bělé pod Pradědem a přenocovat opět na faře. (bude ještě upřesněno)

Neděle 14. 8.

Po společné snídani odjezd domů.